Difference between revisions of "Process nodes"
| Line 15: | Line 15: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| − | ! 5 nm | + | ! [[:category:5 nm processors|5 nm]] |
| N5, N5P, N5HPC, N4, N4P, N4X | | N5, N5P, N5HPC, N4, N4P, N4X | ||
| 5LPE, 5LPP, 4LPE | | 5LPE, 5LPP, 4LPE | ||
| Line 22: | Line 22: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| − | ! 7 nm | + | ! [[:category:7 nm processors|7]] / [[:category:6 nm processors|6 nm]] |
| N7, N7P, N7+, N6 | | N7, N7P, N7+, N6 | ||
| 7LPP, 7LPE | | 7LPP, 7LPE | ||
| Line 29: | Line 29: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| − | ! 10 / 8 nm | + | ! [[:category:10 nm processors|10]] / [[:category:8 nm processors|8 nm]] |
| 10FF | | 10FF | ||
| 10LPE, 10LPP, 10LPU, 8LPP | | 10LPE, 10LPP, 10LPU, 8LPP | ||
| Line 36: | Line 36: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| − | ! 16 / 14 / 12 nm | + | ! [[:category:16 nm processors|16]] / [[:category:14 nm processors|14]] / [[:category:12 nm processors|12 nm]] |
| 16FF, 16FF+, 16FFC, 12FFC, 12FFN | | 16FF, 16FF+, 16FFC, 12FFC, 12FFN | ||
| 14LPE, 14LPP, 14LPC, 14LPU, 11LPP | | 14LPE, 14LPP, 14LPC, 14LPU, 11LPP | ||
| Line 43: | Line 43: | ||
| 14FFC | | 14FFC | ||
|- | |- | ||
| − | ! 22 / 20 nm | + | ! [[:category:22 nm processors|22]] / [[:category:20 nm processors|20 nm]] |
| 22ULP, 22ULL, 20 HKMG | | 22ULP, 22ULL, 20 HKMG | ||
| | | | ||
| Line 50: | Line 50: | ||
| 22ULP, 22ULL | | 22ULP, 22ULL | ||
|- | |- | ||
| − | ! 32 / 28 nm | + | ! [[:category:32 nm processors|32]] / [[:category:28 nm processors|28 nm]] |
| 28LP, 28HPL, 28HP, 28HPM, 28HPC, 28HPC+ | | 28LP, 28HPL, 28HP, 28HPM, 28HPC, 28HPC+ | ||
| 32LP, 28LP, 28LPP, 28SLP | | 32LP, 28LP, 28LPP, 28SLP | ||
Revision as of 11:30, 5 September 2023
| Process | TSMC | Samsung Foundry | SMIC | Global Foundries | UMC |
|---|---|---|---|---|---|
| 3 nm | N3 | 3GAAE | |||
| 5 nm | N5, N5P, N5HPC, N4, N4P, N4X | 5LPE, 5LPP, 4LPE | |||
| 7 / 6 nm | N7, N7P, N7+, N6 | 7LPP, 7LPE | N+2 | ||
| 10 / 8 nm | 10FF | 10LPE, 10LPP, 10LPU, 8LPP | N+1 | ||
| 16 / 14 / 12 nm | 16FF, 16FF+, 16FFC, 12FFC, 12FFN | 14LPE, 14LPP, 14LPC, 14LPU, 11LPP | 14 | 14HP, 14LPP, 12LP | 14FFC |
| 22 / 20 nm | 22ULP, 22ULL, 20 HKMG | 22HP | 22ULP, 22ULL | ||
| 32 / 28 nm | 28LP, 28HPL, 28HP, 28HPM, 28HPC, 28HPC+ | 32LP, 28LP, 28LPP, 28SLP | 28PS, 28HK, 28HKC+ | 28LP, 28LPP, 28SLP | 28HPC, 28HLP, 28HPC+, 28µLP |
| 45 / 40 nm | 40GP, 40LP, 40ULP | 40LL | 40LP | 40G, 40LP, 40ULP | |
| 65 / 55 nm | 65LP, 65GP, 55LP, 55ULP | 65LL, 55LL, 65ULP | 55LPx, 55ULP | 65SP, 65LL, 65LP, 55SP, 55LP, 55ULP | |
| 90 / 80 nm | 90LL, 90G | 90G, 90SP, 90LL | |||
| Process | TSMC | Samsung Foundry | SMIC | Global Foundries | UMC |
References